تبلیغات
گروه دانشجویی ازدواج پردیس شهید مقصودی همدان - 20 حقیقت ازدواج که باید بدانید

منوی اصلی

منو سایت
موضوعات

آرشیو مطالب

آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهریور 1394
مرداد 1394
تیر 1394
خرداد 1394
اردیبهشت 1394

لینکستان

اگر می خواهید با وبسایت ما تبادل لینک کنید لینک ما را با نام " گروه دانشجویی ازدواج پردیس شهید مقصودی همدان - 20 حقیقت ازدواج که باید بدانید " قرار دهید و در بخش تماس با ما و یا نظرات لینک خود را قرار دهید.تصاویر

  • درس‌های زندگی زناشویی حضرت علی (ع) و فاطمه (س)
  • بایدها و نبایدهای ازدواج در آیین اسلام
اسلاید 11 اسلاید 22

20 حقیقت ازدواج که باید بدانید


حقیقت ازدواج,عشق و ازدواج ,ازدواج موفق

بارها شنیده‌ایم كه برای خوشبختی عشق لازم است ولی كافی نیست، عشق به ما نیرو، استقامت، جرات، پشتكار، امید، هیجان و انگیزه حركت می‌دهد تا با آگاهی، عقل و درایت و تلاش رودخانه متلاطم زندگی را به سلامت طی كنیم. بدون آگاهی و تعهد، عشق، تنهایی ما را به هیچ‌جا رهنمون نخواهد شد. سعی می‌کنم به برخی از رایج‌ترین باورهای درست و نادرست درباره عشق و ازدواج اشاره ‌کنم.


                                           بقیه مطالب در ادامه...


8 باور غلط درباره عشق و ازدواج
1. هر كسی نیمه‌گسترده‌ای دارد (تفكر جادویی): برخی بر این باورند نظام هستی آنچنان برنامه‌ریزی و تنظیم شده است كه برای هر فردی یك نفر و فقط یك نفر به عنوان جفت مناسبش ساخته شده یا باید منتظر باشد تا تقدیر و سرنوشت آن فرشته گمشده (یا سواركار با اسب سفید) را طی یك حادثه اتفاقی در برابر او ظاهر كند، یا اینكه افراد معتمدی را امتحان كند تا اینكه نیمه‌اش را پیدا كند. گروه اول برای پیدا كردن همسر و ایجاد رابطه تلاش نخواهند كرد مگر سطحی و گروه دوم از یك رابطه به رابطه‌ای دیگر می‌روند تا شاید گمشده خود را پیدا كنند.

2. در صورت از دست دادن معشوقشان دیگر نباید رابطه جدیدی را آغاز كنند! در حالی كه واقعیت امر این است كه برای هر فردی بالقوه جفت و همسرهای متعددی وجود دارد و تنها قانون حاكم بر نظام هستی این است كه افراد با عقل، منطق و تلاش، همسر مناسب خود را پیدا كنند و اگر هم اشتباهی كردند مسئولیت خود را بپذیرند و در جبران و اصلاح آن بكوشند.

3. فقط با همسر كامل و بی‌عیب و نقص می‌توان در زندگی اشتراكی به خوشبختی رسید! برخی افراد به دلیل مطلق‌گرایی (خوب یا بد، سیاه یا سفید) یا كمال‌پرستی(بهترین، برترین، همیشه 20)، دنبال یك فرد كامل و تقریبا بی‌عیب و نقص هستند و به این ترتیب بسیاری از فرصت‌های طلایی را از دست می‌دهند. چون همیشه معایبی برای رد كردن طرف مقابل پیدا خواهندكرد. عده‌ای هم‌چون پیوند عاطفی ناامنی داشته‌اند به دیگران اعتماد نمی‌كنند و ناخودآگاه دنبال مدرك و دلیل برای رد طرف مقابل‌اند. در حالی كه همسر كامل وجود ندارد و اساسا فلسفه ازدواج شروع با حداقل معیارهای لازم و اساسی و تلاش برای رسیدن به حداكثر‌های ایده‌آل (رشد و نمو) است. احتمال موفقیت و خوشبختی در ازدواجی بیشتر خواهد بود كه تجانس و تشابه بین زوجین بیشتر باشد و اگر یكی خیلی برتر از دیگری باشد دیر یا زود رابطه دچار مشكل می‌شود.

4. برخی افراد به دلیل ترس از شكست یا ترس از رابطه فكر می‌كنند فرد باید از تمام جهات كامل باشد تا قدم برای ازدواج بردارد. در حد یك روان‌شناس آگاهی و اطلاعات لازم برای ازدواج را داشته باشد، از لحاظ جسمانی بی‌عیب و نقص و از نظر مادی در رفاه باشد(ماشین، خانه، شغل و...) این نوع تفكر حتی اگر فرد به این حد هم برسد چند عیب عمده دارد:

- انتخاب‌هایش محدود می‌شود، چون باید فردی در سطح خود پیداكند.
- بهترین سنین فرزنددار شدن را از دست می‌دهد.
- انگیزه‌اش برای ازدواج كمتر و شك و تردیدهایش بیشتر می‌شود.
-  احتمال اینكه طعمه و گرفتار آدم‌های متقلب و سوءاستفاده‌گر قرارگیرد، بیشتر می‌شود و در بسیاری موارد دست به انتخاب‌های كاملا غلط می‌زند.

5. برای یك ازدواج موفق مهم نیست كه با چه كسی ازدواج می‌كنید، مهم این است كه چقدر تلاش می‌كنید! افراد با چنین تفكری بدون در نظر گرفتن تضادها، تشابهات ارزش‌ها، اهداف، انتظارات و... وارد یك رابطه و ازدواج نابرابر و سوءاستفاده‌گرانه می‌شوند و دیر یا زود هر دو طرف از پا درخواهند آمد. خمیرمایه چنین طرز تفكری این است؛ خودم درستش می‌كنم! در حالی كه ازدواج مثل بازی پینگ‌پونگ است كه هر دو باید لذت ببرند.

6. تضاد بین زوجین باعث بهبود و استحكام ازدواج می‌شود! شاید ابتدا شخصیت‌های متفاوت باعث هیجان و رضایت‌خاطر ظاهری ‌شود ولی دیری نمی‌پاید.

7. عشق به‌تنهایی برای ازدواج كافی است! اصلا! مخصوصا اگر شهوانی باشد. برای انتخاب همسر باید براساس دل (احساسات و عواطف) عمل كرد. كودك 7 تا 10 ساله فقط براساس حواس، تخیلات و هوشش دنیا را درك و ارزیابی می‌كند! از ویژگی‌های این افراد این است كه وقتی می‌پرسیم چرا عاشق این فرد شده‌اید؟ معمولا یا دلیلی برای آن ندارند و اگر هم داشته باشند یا بیشتر به صورت نداشتن معایب است(دروغ نمی‌گوید، خشن نیست) یا اینكه محاسن نسبت داده شده نادرست و غیرمنطقی است (فهیم و با پشتكار است ولی در سن 28 سالگی هنوز نه تحصیلات دارد نه شغل!)

انسان سالم كسی است كه با عقل جاده و مسیر و با دل و احساس ، انرژی رفتن در مسیر را انتخاب می‌كند.

8. ازدواج و انتخاب همسر به شانس بستگی دارد! می‌گویند ازدواج هندوانه دربسته است. اگر ما شانس را به عنوان سرنوشت محتوم در نظر بگیریم دیگر تلاش، اختیار، كوشش، تفكر و در یك كلام هستی بی‌معنی خواهد بود. تفاوت انسان‌‌های عاقل و توانمند با دیگران در این است كه آنها خود سرنوشتشان را می‌نویسند و می‌سازند ولی سرنوشت كار دیگران را (تقدیر ارباب مردان ترسو و برده مردان شجاع است).

10 باور درست درباره ازدواج
1. یكی از مهم‌ترین علت‌های شكست در ازدواج توقع و تصورات غلط از ازدواج است.خوشبختی به خودی‌خود رخ نمی‌دهد، بلكه ساخته می‌شود. به همان اندازه انتخاب و داشتن همسر خوب، تلاش در حفظ آن نیز مهم است.
2. ازدواج وسیله است، نه هدف. بسیاری از ازدواج‌های غلط و ناموفق به این دلیل رخ می‌دهد كه افراد آن را یك هدف قرار می‌دهند(به هر ترتیبی شده باید ازدواج كرد) در نتیجه برای رسیدن به آن گاهی بسیاری از اصول عقلانی و حتی اخلاقی را نیز نادیده می‌گیرند و زیر بار انتخاب غلط می‌روند یا بدون آمادگی و شرایط لازم درگیر آن می‌شوند.

3. بسیاری از مشكلات و اختلاف‌های زناشویی از بین نمی‌روند، بلكه همین كه به این تفاهم برسید كه در زمینه‌هایی با هم اختلاف‌نظر دارید و به یك سازگاری و توافق دونفره برسید كافی است.

4. زوج‌های موفق و خوشبخت نیز گاهی بحث و كشمكش دارند و اگر این طور نباشد باید در صحت و سلامت ازدواجشان شك كرد. مزیت زوج‌های موفق در این است كه می‌دانند چگونه به درستی با اختلاف‌ها و مشكل‌ها مواجه شوند و به تفاهم برسند. آنها به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند و با دید برنده و بازنده به مسائل نگاه نمی‌كنند.

5. در زندگی اشتراكی هیچ فایده و قانونی وجود ندارد مگر اینكه زوجین با هم آن را وضع كرده باشند. ازدواج همچون درختی است كه در صورت عدم‌ آبیاری و مراقبت، دیر یا زود پژمرده خواهدشد. مشكل‌ها و اختلاف‌های جدی زناشویی با ورود بچه‌ها برطرف نمی‌شود.

6. اگرچه هرچه اشتراك‌ها و شباهت‌های بین زوجین بیشتر باشد امكان به وجود آمدن صمیمیت بیشتر است. ولی این به آن معنی نیست كه زوجین همیشه باید در تمام لحظه‌های خوششان با هم باشند.

7. رابطه زناشویی یك رابطه 50/50 سپس 100/100 است. یك ازدواج‌ زمانی می‌تواند موفق باشد كه در رابطه، هر یك از طرفین با تمام صفات خوب خود باشند و اشتباه دیگری را مجوزی برای خطای خود ندانند.

8. اولین شرط و لازمه ارتباط خوب و موثر زناشویی ابراز صحیح، صریح و شفاف احساسات، نظرات و خواسته‌هاست.

9. اگر در ازدواج قرار باشد كسی تغییر كند آن یك نفر خود ما هستیم!

10. اگرچه مشورت با والدین نشانه سلامت عقل است ولی این شما هستید كه می‌خواهید با همسرتان زندگی كنید، نه آنها.

| نویسنده : سعید ذاکری و مهدی خدایاری

نظرات ()
بازدیـد : مرتـبهتاریخ : پنجشنبه 16 مهر 1394 | ساعت : 03:58 ب.ظ ادامه »»

آخرین مطالب ارسالی

امتحان کلاس فعالیت های فرهنگی
برکات ازدواج
ازدواج از دیدگاه روایات معصومین
تعریف واهمیت ازدواج
حقیقت ازدواج از دید گاه اسلام
جلسه توجیهی اعضا تشکل دانشجویی ازدواج
چرا ازدواجهای عاشقانه به طلاق می رسد؟
ازدواج تان را مانند آب خوردن آسان کنید
20 حقیقت ازدواج که باید بدانید
جشن افتاحیه گروه دانشجویی ازدواج 19 مهر 1394
آنچه قبل از ازدواج باید بدانید
شصت نكته شیرین درباره ی ازدواج
سالروز ازدواج حضرت علی (علیه السلام ) و فاطمه زهرا (سلام ا...)
۷ راز کلیدی ازدواج‌های موفق
تشریع جامع طرح تاسیس گروه دانشجویی ازدواج

لوگو سایت


خبرنامه


امکانات


نویسندگان


نظر سنجی

نظر شما در رابطه با برگزاری ماهانه مراسم عقد یک یا چند زوج در پردیس های فرهنگیان استان همدان چیست؟
آمار وب


صفحات جانبی

چت روم


ابر برچسب ها
امتحان چرا ازدواج های عاشقانه به طلاق می رسد؟ تشکل اعضا راز جلسه گروه تعریف توجیهی ازدواج

ابزار پرش به بالا